вторник, 10 ноября 2020 г.

«Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың әлемнің жетекші университеттеріндегі дәрістері» атты кітабында Елбасының ғылыми жұртшылық пен студенттік аудитория алдында отандық,шетелдік жетекші университеттерде, оқу және ғылыми орталықтарда, Ұлттық ғылым академиясында сөйлеген сөздері ұсынылған.

Басылымның хронологиялық шеңберіне Елбасының 1991-2018 жылдар аралығында оқыған дәрістері кіреді. Дәріс мазмұны ежелгі түркілердің 1500 жылдан астам уақыт бұрын XV ғасырда Еуразия мен Қазақ хандығының көптеген мемлекеттері мұрагерлері болған Ұлы Түркі қағанаты құрылғаннан бастап, Қазақстанның қазіргі заман тарихының күрделі кезеңі – күрделі жүйелі дағдарыс жағдайында ел тәуелсіздігінің алғашқы жылдарына дейінгі мемлекеттік құрылыс пен қоғамның жаңа әлеуметтік – экономикалық жағдайларға бейімделуіне дейінгі ұлттық және әлемдік тарихиоқиғалардың кең тарихи спектрін қамтиды.

Қазіргі Қазақстан мемлекетінің негізін қалаушы, саясаткер-ойшыл Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаевтың дәрістерінде өңірлік және жаһандық қауіпсіздік жүйелерін дамытудың жаңа пайымы мен перспективалары ашылады, Қазақстан мемлекетінің құрылуы мен құрылысы, өңірлік және халықаралық деңгейлерде жас республиканың бекітілуі көрініс табады.

В книге «Лекции Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы Н.А. Назарбаева в ведущих университетах мира» представлены выступления Елбасы перед научной общественностью и студенческой аудиторией в ведущих отечественных зарубежных университетах, учебных и научных центрах, национальных академиях наук.

Хронологические рамки издания включают лекции, прочитанные Елбасы в период с 1991 по 2018 годы. Содержание лекций охватывает широкий исторический спектр событий национальной и мировой истории – со времен создания древними тюрками свыше 1500 лет назад Великого Тюркского каганата, наследниками которого стали многие государства Евразии и Казахского ханства в XV веке до сложнейшего периода новейшей истории Казахстана – первых лет Независимости страны в условиях тяжелейшего системного кризиса до государственного строительства и адаптации общества к новым социально-экономическим условиям.

В лекциях политика-мыслителя, основателя современной казахстанской государственности Нурсултана Абишевича Назарбаева раскрывается новое видение и перспективы развития систем региональной и глобальной безопасности, развертывается картина создания и строительства казахстанской государственности, утверждения молодой республики на региональном и международном уровнях.