среда, 12 января 2022 г.

ЛЕКЦИИ ПРИГЛАШЕННОГО ПРОФЕССОРА Д. АБЦУАРИ (ГРУЗИЯ)

Уважаемые докторанты, магистранты и студенты, приглашаем Вас на лекции профессора Д. Абцуари "Major trends in Development of Modern Global Economy and importance of risk prevention"(Ambassador, Professor David Aptsiauri, Georgia).

Курс будет организован во втором семестре 2021-2022 учебного года в онлайн режиме через платформу ZOOM. Слушателям, изучившим курс в полном объеме и успешно сдавшим экзамен, будет введена дополнительная дисциплина с освоением кредитов на английском языке в транскрипт.

Подать заявку на изучение курса можно по следующей ссылке:

Срок подачи заявки до 20 января 2022 года включительно. По всем вопросам обращаться в Высшую школу экономики, кабинет 302.

Координатор, декан ВШЭ Смагулова З.К.

LECTURES BY VISITING PROFESSOR D. ABTSUARI (GEORGIA)

Dear doctoral students, master students and undergraduate students, we invite you to the lectures of Professor D. Abtsuari "Major trends in Development of Modern Global Economy and importance of risk prevention" (Ambassador, Professor David Aptsiauri, Georgia).

The course will be organized in the second semester of the 2021-2022 academic year online through the ZOOM platform. Students who have attended the full course and successfully passed the exam will have an additional discipline in English (with the received study credits) added into a study transcript.

You can apply for the course at the following link:

The deadline for submitting an application is January 20, 2022. For all questions, please contact the Higher School of Economics, office 302.

Coordinator, Dean of the HSE Smagulova Z.

ПРОФЕССОР Д. АБЦУАРИДІҢ (ГРУЗИЯ) ДӘРІСТЕРІНЕ ШАҚЫРАМЫЗ

Құрметті докторанттар, магистранттар мен студенттер, Сіздерді профессор Д. Абцуаридің "Major trends in Development of Modern Global Economy and importance of risk prevention"(Ambassador, Professor David Aptsiauri, Georgia) дәрістеріне қатысуға шақырамыз.

Курс 2021-2022 оқу жылының екінші семестрінде ZOOM платформасы арқылы онлайн режимде ұйымдастырылады. Курсты толық көлемде оқып, емтиханды табысты тапсырған тыңдаушылар транскриптіне ағылшын тілінде оқылды деген қосымша пән кредиттері енгізіледі.

Курсты оқуға өтінімді келесі сілтеме бойынша беруге болады:

Өтінім беру мерзімі 2022 жылдың 20 қаңтарына дейін. Барлық сұрақтар бойынша Экономика жоғары мектебіне, 302 кабинетке хабарласуларыңызға болады.

ЭЖМ деканы, э.ғ.к., доцент

Смағұлова З. К.